Logo
AnasayfaAşkYemek TarifleriSağlıkModaGüzellikAnne ve ÇocukDekorasyon

Kontakt Lens Nedir?

Gözdeki kırma problemlerini gidermek maksadıyla yapılan kontakt lens korneanın ön kısmına yerleştirilmektedir.

15 Ocak 2014 Çarsamba 00:01
Kontakt Lens Nedir?

Kontakt lens genel olarak mercektir. Türkçe "temas camları" adını alır. Kırma problemlerini düzeltmek içim optik amaçlı , geriye gitme ihtimali olan hastalıklarda iyileştirme amaçlı, çeşitli renklerde üretilebilmesinden dolayı kozmetik amaçlı kullanılabilmektedir. Lensler göz içine takıldıkları için temkinli olarak ve hekim kontrolünde kullanılması oldukça önemlidir.

Kontakt lensler, 1800'lü senelerde gözbebeğinin üst kısmını tamamıyla kaplayan cam şeklindeki lenslerden, teknolojinin gelişmesiyle beraber, göz içinde uzunca bir süre kalabilen oldukça ince yapıya sahip, esnek hidrojel silikon metakrilat malzemelerden yapılmış olan narin ve sert olmayan yumuşak kontakt lenslere kadar uzanan bir ilerleme sürecinden geçmiştir. Kontakt lens teknolojinin daha da gelişmesiyle beraber her geçtiğimiz gün içinde gelişmekte ve farklı kullanım alanlarına karşı lensler üretilmektedir.

Çok eski tarihlere dayanan kontakt lensler, ilk olarak Leonardo da vinci 1508 senesinde , Descartes 1636 senesinde , lenslerle alakalı ilk verilere erişmiş , Thomas Young 1801 senesinde Descartes'ın fikirlerinden yola çıkarak "hidradiaskop" adı verilen bir araç meydana getirmiştir. 1823'te Sir John Herschel jel yardımıyla kornea kalıbı çıkarma yöntemine gitmiş, 1888 senesindeyse Adolf Eugene Fick ilk kontakt lensleri ortaya çıkarmıştır. Yumuşak ilk kontakt lensler 1964 senesinde yapılmıştır. Bu yıllarda üretilen lensler su ve oksijeni geçirmektedir. 1970 senesinde günümüzdeki lensler üretilmiştir. Bu lensler gaz geçirgen duruma gelmişlerdir.

Kontakt lensler çoğunlukla kıvamlarına göre sert kontakt lensler ve yumuşak kontakt lensler olarak sınıflandırılırlar. Sert kontakt lensler de kendi arasında gaz geçirgen ve gaz geçirgen olmayan kontakt lensler olmak üzere 2 kısma ayrılır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Yazıları
En Çok Okunanlar
Platform Topuk Ayakkabı Modelleri
19 Aralık 2013
Platform Topuk Ayakkabı Tasarımları birbirinden fazla çeşidi ile tüm kadınların en sevdiği ayakkabı ...
Ünlü Yıldızların Bebek Odaları
19 Aralık 2013
Ünlü yıldızların birbirinden eğlenceli ve pahalı bebek odalarına göz atmaya ne dersiniz ?...
Yıldırım Nikahı Hakkında Herşey
19 Aralık 2013
Beklemenin anlamı yok diyorsanız ve bir an önce evlenmek istiyorsanız elinizi çabuk tutun....
Ünlülerin Takmış Olduğu Tektaş Pırlantalar
19 Aralık 2013
Tektaş pırlanta yüzüklerinde 2014 yılının moda olan pırlanta yüzüklerini öğrenmek için ünlülerin yüz...
Ojeleriniz Daha Uzun Süre Dayansın
19 Aralık 2013
Ellerinizin güzelliğini ön plana çıkaran ojelerin nasıl daha dayanıklı olacağı konusunda sizi bilgil...
En Yeni Yazılar
Diyet Taze Fasulye Yemeği
Yemek Tarifleri
Diyet Taze Fasulye Yemeği