Logo
AnasayfaAşkYemek TarifleriSağlıkModaGüzellikAnne ve ÇocukDekorasyon

Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Panik atak her an her yerde ortaya çıkabilir. Evdeyken, pazarda, çarşıda, iş yerinde her türlü ortamda panik atak krizi geçirmeniz mümkündür.

11 Şubat 2014 Salı 22:46
Panik Atak Belirtileri ve Tedavisi

Panik atak teşhisi erkeklere nazaran bayanlarda daha fazla görünmektedir. Bununda en büyük sebebi ince düşünmekten kaynaklıdır. Panik atak belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Baş ağrısı, nefes darlığı, titreme, üşüme, miğde bulantısı, terleme, yutkunamama, karna kramp girmesi, ani sıcak basma, baş dönmesi, ölümün yaklaştığı hissi gibi şekillerde olabilir.

Panik atak sorunu ile karşılaşan insanlar genelde sevdiklerini kaybetme korkusuna kapılır. Ani olarak alınmış kötü haberler panik atağın oluşumunu tetikleyebilir. Kimi kişilerde kapalı alan fobisi oluşur. Kalabalık ortamlara giremez, otobüs, asansör gibi alanlar onu boğar ve hep hava alacağı açık bir pencere arar.

Panik atak yaşayan kişilerde belirtiler kimi zaman kalp krizi geçiriyormuş gibi olur. Tipik olan bir panik atak krizi ani olarak başlar ve 10 dakikadan 1,5 saate kadar sürebilir. Nadir olarak karşılaşılan bir panik atak ise 24 saate kadar uzayabilir. Panik atak kişinin kendini yıpranmış ve yorgun hissetmesine sebep olur. Bu sorunla karşılaşan kişilerin genelde panik bozukluğu yaşadığı saptanmaktadır. Tedavi edilebilecek ve nöbetleri engellenebilecek bir sorundur panik atak...

İlaç ve rahatlama teknikleri ile kişinin yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür. Meditasyon uygulanarak gevşeme sağlanabilir, tansiyon yüksekliği, baş ağrısı, hızlı soluma, endişe duygusu, uykuya dalamama sorunu, diş bilemek veya kenetlenmesi engellenebilir.

Atak esnasında hasta rahat bir yere yatırılır veya oturtulur. Gözlerini çok sıkı olmamak şartıyla kapatması istenir. Ayakları yukarı doğru kaldırılır. Tüm bedenini hissetmesi istenir. Kişi tüm uzuvlarını tek eli ile 5 e kadar sayarak sıkar ve diğerine geçer. Bu şekilde tüm vücudu rahatlamaya başlar. 15 dakika sonucunda kişide rahatlama meydana gelmemiş ise bir süre yatmaya devam etmesi söylenir.

Atak geçirilmediği zamanlarda kişi stres azaltmak için çalışmalar yapmalıdır. Kafein almamaya dikkat etmeli ve yeterli derece de uyumalıdır. Düzenli spor atakların azalmasını sağlar. Ataklar sık sık tekrarlanıyorsa ciddiye alınmalı muhakkak uzmana danışılmalıdır. Her ne kadar çoğumuz ilaç kullanmak istemese de bu durum ilerlemeden alınan önlemler sizi ilaç bağımlısı yapmaz sakinleyip ataklarınızın ortadan kalkmasını sağlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Sağlık Yazıları
En Çok Okunanlar
Platform Topuk Ayakkabı Modelleri
19 Aralık 2013
Platform Topuk Ayakkabı Tasarımları birbirinden fazla çeşidi ile tüm kadınların en sevdiği ayakkabı ...
Ünlü Yıldızların Bebek Odaları
19 Aralık 2013
Ünlü yıldızların birbirinden eğlenceli ve pahalı bebek odalarına göz atmaya ne dersiniz ?...
Yıldırım Nikahı Hakkında Herşey
19 Aralık 2013
Beklemenin anlamı yok diyorsanız ve bir an önce evlenmek istiyorsanız elinizi çabuk tutun....
Ünlülerin Takmış Olduğu Tektaş Pırlantalar
19 Aralık 2013
Tektaş pırlanta yüzüklerinde 2014 yılının moda olan pırlanta yüzüklerini öğrenmek için ünlülerin yüz...
Ojeleriniz Daha Uzun Süre Dayansın
19 Aralık 2013
Ellerinizin güzelliğini ön plana çıkaran ojelerin nasıl daha dayanıklı olacağı konusunda sizi bilgil...
En Yeni Yazılar
Diyet Taze Fasulye Yemeği
Yemek Tarifleri
Diyet Taze Fasulye Yemeği